– PassThru nedir?

PassThru, ECU’ları Euro 5’e uygun olarak programlamak için kullanılan bir işlevdir. 1 Mart 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bağımsız atölyeler, tüm üreticilerin teknik ve onarım bilgilerine erişebilir, ECU’ları yeniden programlayabilmektedir.

Programlama için PassThru aracılığıyla doğrudan bağlantı kurulur ve böylelikle araca, atölyede ve üreticide yeni ECU yazılımı yüklenebilir.

passthru

– Euro 5 ne anlama geliyor?

Euro 5 düzenlemesinde üreticiler, gerektiğinde izin verilen egzoz emisyonu seviyeleri ile ilgili özel tamirhanelere bilgi verebilmektedir.

Bu nedenle, yönetmelik yürürlüğe girdiğinden beri servis el kitapları, teknik talimatlar, bağlantı şemaları, hata kodları, araç tanımlama bilgilerinin yanı sıra özel aletlerle ilgili bilgiler de serbest bırakılmıştır.

– SAE J2534 nedir?

SAE J2534, araçtaki ECU’ların programlanması için iletişim temelinde uluslararası standarttır.

Hella Gutmann’ın sunduğu PassThru arayüzlerinin her biri J2534 standardının gereklilikleri yerine getirmek için geliştirilmiş ve üretilmiştir.

– Tamirhane bilgisayarınız için alet gerekliliği nedir?

Üreticiler ECU’ların programlanması adına portallarını kullanmak için farklı ön şartlar önermişlerdir. Bunlar üretici firmaya ait ilgili web sitesinde bulunabilir.

– PassThru için gerekli donanım nedir?

PassThru’yu kullanabilmek için ihtiyacınız olanlar son sürüme sahip bir mmPC, mm42SE, mm56 veya mm66 ile birlikte internet erişimi olan bir atölye bilgisayarıdır. Bunun dışında duruma göre araç için akü takviye cihazı da gerekebilir.

– Hella Gutmann, PassThru için ne kadar ücret talep eder?

Hella Gutmann, PassThru için herhangi bir ücret talep ETMEZ. Sadece son sürüme sahip bir cihaz yeterlidir.

– Üreticiler, PassThru için ne kadar ücret talep eder?

Her üreticinin PassThru için kendi portalı vardır. Üreticiler, portallarını kullanmak için farklı miktarlarda ücret talep ederler.

– PassThru fonksiyonu çalışmaya hazırlanırken hangi adımlar izlenmelidir?

Tamirhane bilgisayarı:
Anasayfadan indirilebilen, HGS PassThru Setup’ın son sürümünün bilgisayara yüklü olması gerekmektedir.

mega macs PC, mega macs 42SE, mega macs 56:
VCI, atölye bilgisayarına doğrudan USB ile bağlanmalıdır ve aracın OBD arabirimine yerleştirilir. Atölye bilgisayarı internete LAN kablosuyla (veya stabil WLAN internet bağlantısı da olabilir) bağlanmalıdır. Bilgisayar eğer bir notebook ise otomatik beklemeye alma veya kapatma özelliği devredışı bırakılmalıdır.

mega macs 66:
DT66 modülü mm66 modül yuvasına takılmalı ve kabloy yoluyla aracın OBD arayüzüne bağlanmalıdır. Ayrıca mega macs 66, atölye bilgisayarına USB kablo yoluyla bağlanmalıdır. Atölye bilgisayarı internete LAN kablosuyla (veya stabil WLAN internet bağlantısı da olabilir) bağlanmalıdır. Bilgisayar eğer bir notebook ise otomatik beklemeye alma veya kapatma özelliği devredışı bırakılmalıdır.

– HGS PassThru iletişim testi nasıl çalışır?

Tüm ekipmanı tarif edildiği gibi bağlayın. Araç kontağını açın ve HGS PassThru iletişim test programını başlatın. Ardından “Testi Başlat” düğmesini tıklayın. VCI (mm66) ile bilgisayar arasındaki bağlantı test edilir ve yeşil veya kırmızı oklarla gösterilir.

– Fonksiyon nasıl başlatılır?

Programlama, ilgili üreticinin portalı vasıtasıyla başlatılır. Devam etmek için portalda hesap oluşturmalısınız. Fonksiyonu kullanım masrafları üreticiye bağlı olarak değişiklik gösterir.

– Yüksek hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duyar mıyım?

Hızlı internet erişimi önerilir, ancak kesinlikle hayati bir öneme sahip değildir. Yazılımın OEM sunucusundan indirilmesi için gereken süre büyük oranda indirme hızınıza bağlıdır, bu nedenle bu süre önemli ölçüde azaltması için daha hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarsınız.

– Programın stabil bir biçimde çalışması için hangi atımları atmalıyım?

> Bilgisayar kapatılmamalı veya bekleme moduna alınmamalıdır.
> Bilgisayar başka bir iş için kullanılmamalıdır.
> Güvenlik duvarı (firewall) kapatılmalı ya da etkisizleştirilmelidir.
> LAN bağlantısı aksaklığa uğramamalıdır.
> Arıza tespit cihazı, işlem sırasınca araç üstünde başka bir iş için kullanılmamalıdır.
> Araç, akü takviye cihazıyla beslenmelidir.
> Araçta voltajı düşürebilecek fonksiyonlar deaktif edilmelidir. (üretici talimatları izlenmeli.)
> USB bağlantısı aksaklığa uğramamalıdır.

– PassThru fonksiyonu nasıl tamamlanır?

Üretici talimatları aksini söylemedikçe, ateşleme programlama başlamadan evvel 30 saniye kapalı kalmalıdır. Kontak açıldıktan sonra ilk olarak sistem testi yapılmalı ve arıza kodları okunup, temizlenmelidir.

Aracın ilk çalıştırılması yakından izlenmelidir. Eğer gerekiyorsa, bir test sürüşü uygulanmalıdır. Herhangi bir arızadan kaçınmak için üretici talimatları muhakkak izlenmelidir.

– Programlama ne kadar sürer?

Programala, araçta bulunan iletişim hattına göre değişiklik gösterebilir. CAN iletişimi, K-line hattından daha hızlıdır. Ek olarak, gereken süre yazılan ve okunan veriye göre değişiklik gösterebilir. Data seviyesi birkaç kilobyte’dan yüzlerce megabyte’a kadar değişiklik gösterebilir.

– Bilgisayarda üreticiye ait birden fazla portal bulunabilir mi?

Bir bilgisayarda aynı anda birkaç farklı üretici portalları kullanırken komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Deneyimler bize bazı araç üreticilerinin diğerleriyle kombine edilebileceğini gösterdi; ancak, kullanıma bağlı olarak, diğer programlarınki de dahil olmak üzere, bu kombinasyonun olumsuz etkileri olabilir.

Bu nedenle, her bir PC veya dizüstü bilgisayar için yalnızca bir araç üreticisi portalı kullanmanızı öneririz. Ayrı bir işletim sistemine sahip bir bilgisayarın sabit diskinde bir bölüm uygulaması da bir seçenektir. Araç üreticilerinin sistem gereksinimleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

– Acil durumlarda gerekli adımlar atılmadığında neler olabilir?

Ortaya çıkabilecek esasen üç farklı senaryo vardır:
> Yeniden programlama desteklenir ve programlama sırasında bir hata oluşursa, ECU’daki yazılım tekrar üzerine yazılır. Bu, ECU’yu, hataya rağmen en son duruma getirir. Bu durumda, programlama hatalarından daha uzun sürecektir.
> Yeniden programlama desteklenmezse ve bir hata ile karşılaşılırsa, programlama iptal edilir. Programlama geri alınabiliyorsa, ECU en son duruma ayarlanmaz, ancak ECU’nun işlevi etkilenmez.
> Yeniden programlama desteklenmezse ve bir hata ile karşılaşılırsa işlem iptal edilir ve programlama daha uzun sürer. Programlama yeniden başlatılamazsa, ECU’nun işlevi tehlikeye atılır. Bu, ECU’nun güvenli bir şekilde çalışmasının garanti edilmediği ve bu nedenle değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

– Türkiye’de PassThru sistemi kullanılabilir mi?

Maalesef ülkemizde PassThru sistemi henüz kullanıma açık değildir. Ancak maksimum 10 sene içerisinde başlaması öngörülmektedir. Ülkemizdeki Hella Gutmann kullanıcılarının altyapıları bu sistem için hazır durumdadır. Bununla ilgili resmi gazete yayınlanan 2014/01 tarihli bildiriye göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Türkiye’de PassThru ile ECU (Beyin) Kodlama