Günümüzde modern araçlar mekanikten ziyade elektronik sistemlerle çalışmaktadır. Araç endüstrisi, büyümeye devam ederken mekanik parçaların yerini elektronik bileşenler almaya başladı. Bu devrimde ağırlık ve üretim masrafları en büyük rolü oynamaktadır. Güvenlik ve anında yanıt alabilmek, bu parçaların iletişimde hayati rol oynamaktadır. Ancak mevcut sistemlerdeki eksiklikler, üreticileri en iyi ağ protokolünü bulmaya zorlamakta ve bunlardan bir tanesi ethernet üzerinden arıza teşhisi, yani ISO 13400 protokolünü kullanan DoIP (Diagnostics over Internet Protocol) teknolojisi. Halihazır durumda 2016 model bazı araçlarda ethernet üzerinden arıza teşhisi yapılabiliyor. 2017 model araçlarda bu oranın daha da artacağı ve gelecekte tüm marka ve modellerde en yaygın iletişim yönteminin DoIP teknolojisi olacağı öngörülüyor.

İnternet protokolü üzerinden diagnostik tanıtımı, bazı soru işaretlerini beraberinde getirmektedir. Yeni ve yüksek performanslı veri aktarım protokolleri, bağımsız atölye çalışmaları için problem yaratıyor mu? Tamirhanelerin yakında yeni teşhis araçlarına yatırım yapmaları gerekiyor mu? Hella Gutmann Solutions söz konusu olduğunda, cevap kesin bir “hayır” olacaktır. Düzenli olarak güncellenen bir mega macs arıza tespit cihazı kullanıcıları, ethernet arabirimi donanımlı araçların arıza teşhisini yapabilecek. Üstelik ekstra yatırımlara ihtiyaç duymadan.

hgs-data-4-500x3951

Hella Gutmann Ürün Geliştirme Müdürü Ralf Gutekunst, “yeni bir mega macs sistemine yatırım yapmak kesinlikle gerekli olmayacak. Yazılım geliştiricilerimiz, yeni gereksinimleri, arıza tespit yazılımında uygulayabildiler. Kalibrasyon, temel ayar ve kodlama işlemlerine kadar tüm diagnostik fonksiyonlar, Volvo XC90 veya Audi A4’ün 2016 modelleri ve BMW 5 Serisi gibi Ethernet vasıtasıyla iletişim kuran mevcut araçlarda gerçekleştirilebilir durumda.” şeklinde konuştu.

Hella Gutmann, üreticiler gelecekte bilinmeyen ek ethernet iletim protokollerini geliştirecek olsa bile hazır durumda. Bu durumda, mega macs kullanıcıları özellikle etkili bir çözümden yararlanacaklardır: aracın VCI veya OBD arabirimiyle bağlantılı ve bir anahtar gibi işlev gören isteğe bağlı bir evrensel adaptör. Daha sonra protokol yöneticisi görevini üstlenir ve bir aracın DoIP ile çalıştığını otomatik olarak algılar. Bireysel uyarlamalar, mega macs yazılımının belirli gereksinimleri karşılayabilme kabiliyeti sayesinde tamamen arka planda gerçekleşir. Kullanıcı için, araç teşhis prosedürleri değişmeden kalır.

Kullanıcıların, Hella Gutmann’dan bekledikleri gibi gelecekteki adaptörün de ek avantajları var: “Aydınlatma için iki küçük LED bulunuyor ve geriye dönük olarak uyumlu” diye belirtiyor Hella Gutmann Ürün Yöneticisi. Bu, bir otomobilin eski bir araç modelinin mevcut (OBD) arayüzünü durdurması ve sadece ethernet tanılamasına izin vermesi durumunda, Hella Gutmann müşterisi DoIP adaptörünü kullanabilir ve her zamanki gibi bir araç teşhisi yapabilir.

Ethernet Üzerinden Diagnostik (DoIP – ISO 13400 Protokolü)